Moi kandydaci - Wybory 2014


 

MOI KANDYDACI - WYBORY 2014


Sześcioro kandydatów z czterech różnych komitetów wyborczych. Łączy ich wiele lat wytrwałej, społecznej pracy na rzecz gminy, istotny wkład w obronę ładu przestrzennego, środowiska naturalnego, głasnosti i demokracji uczestniczącej w gminie, konkretne widoczne osiągnięcia. Ich autorskie programy są w znacznym stopniu zbieżne z tym, co sam próbowałem realizować w tej kadencji. Są to osoby, które znam od dawna i do których mam zaufanie. Dlatego pozwalam je sobie rekomendować na radnych.


AMBROZIEWICZ Aleksandra (okręg nr 10, lista nr 30) (zabudowa jednorodzinna w okolicy ul. Wilanowskiej)

Jedna z nielicznych osób spoza Rady Miejskiej, które od co najmniej dwóch kadencji regularnie merytorycznie wspierają radnych w ich pracy, przygotowując projekty i analizy – także takie, których Urząd przygotować nie umie lub nie chce. Do Stowarzyszenia Uzdrowisko Dzieciom, któremu ze mną współprzewodniczy, wniosła ład, precyzję i systematyczność. Mam nadzieję, że te same wartości wniesie do Radny Miejskiej nowej kadencji.


KONSTANCIN-JEZIORNA ZAWSZE UZDROWISKIEM
W Konstancinie spędziłam prawie całe swoje życie, mieszkam przy ul. Poprzecznej. Skończyłam ekonomię na Uniwersytecie Warszawskim. Nigdy nie należałam do żadnej partii politycznej. Mam 58 lat, mój mąż jest tłumaczem, dorosły syn mieszka i pracuje w Warszawie, ale podatki płaci w Konstancinie-Jeziornie.
Od 4 lat społecznie działam na rzecz naszego miasta. Co już udało mi się zrobić?
Zorganizowałam  pierwszą w gminie zbiórkę elektrośmieci i odpadów niebezpiecznych (Stara Papiernia – wrzesień 2011r.). Dzięki akcji przeciwko TIRom udało się ograniczyć ruch ciężarówek w mieście do maksymalnie 16 ton. Razem z setkami  mieszkańców wysłaliśmy protest do ministra gospodarki, aby rada powiatu przestała prowadzić politykę zagrażającą uzdrowisku. Po interwencji przeciwko budowie zakładu rozbiórki elektrośmieci inwestycja została wycofana z gminy. Interweniowałam też, gdy miejscy radni byli o krok od uchwalenia bezprawnego podziału na okręgi wyborcze. Również po moich uwagach na sesji rady miejskiej gmina zaczęła bezpłatnie odbierać azbest od mieszkańców.
Czym się zajmę jako radna?
     ·     Konstancin-Jeziorna zawsze uzdrowiskiem: status mamy przyznany do 2016 roku. Jeżeli władze nie zaczną działać, po 2016 może nam zostać odebrany.
      ·       Opłata uzdrowiskowa: płacą ją przyjeżdżający do uzdrowiska kuracjusze, ale nie w Konstancinie. Obecnie gmina traci na tym 800 tys. zł rocznie. To tyle, ile kosztuje utrzymanie Rady Miasta przez 2 lata.
     ·    Środowisko bogactwem Konstancina: asfalciarnia nadal truje. Aktualny plan zagospodarowania dopuszcza powstanie równie szkodliwych zakładów. Ścieki są nielegalnie spuszczane do Jeziorki. Program Ochrony Środowiska to zbiór frazesów.
      ·       Zadbane sąsiedztwo: w naszej okolicy  (okręg 10) nadal  są ulice, gdzie brakuje  twardej nawierzchni,  na innych rządzą samochody  - potrzebne  spowalniacze, brakuje  ławek, koszy na śmieci. Lokalne ulice powinny być zadbane, czyste, odśnieżone na czas.


BAJKOWSKI Krzysztof Bartłomiej (okręg nr 1, lista nr 3) (od Śniadeckich do Kabackiej - Kołobrzeska i przecznice)

29 lat, wykształcenie wyższe ekonomiczne, szef Biura Towarzystw Biznesowych w Warszawie. Działa społecznie w gminie od kilku lat. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Uzdrowisko Dzieciom. 
Dotychczasowe inicjatywy lokalne: Sprzątanie rzeki Jeziorki (Ekospływy), Budżet Obywatelski, pierwsze w naszej gminie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych (Niezłomnych), Konstanciński Rower Miejski, rajdy rowerowe, lodowisko dla Konstancina i skwer dla Skolimowa. Podczas Gali Super Samorządu 2013 w Pałacu Prezydenckim otrzymał wyróżnienie  za wprowadzenie i promowanie w gminie Budżetu Obywatelskiego. .
Kandydat Przyjazny Rodzinie: szczegóły na stronie www.rodzinamaglos.pl . Zaprasza na swoją stronę internetową Społeczni Obywatele Konstancinawww.konstancin.blog.pl
Kandydat popierany przez: Stowarzyszenie Społeczni Obywatele Konstancina, Inicjatywę Rowerowy Konstancin, Stowarzyszenie Uzdrowisko Dzieciom, Inicjatywę Rodzina ma głos, Prawo i Sprawiedliwość


KRAJEWSKI Jacek (okręg nr 3, lista nr 27) (Jeziorna i osiedla przy Bielawskiej)

Mieszkaniec osiedla Arche, fotograf, filmowiec. Niestrudzony społeczny kronikarz naszej gminy, obecny z kamerą przy każdym ważnym dla naszej lokalnej społeczności wydarzeniu. Autor pierwszych internetowych transmisji obrad sesji Rady Miejskiej; współtwórca "głasnosti" w gminie (m.in. niezależnej telewizji internetowej, będącej do niedawna jedynym źródłem codziennych informacji o wydarzeniach w naszej gminie i w Urzędzie). Człowiek, który pomagał i inicjował dziesiątki projektów - zawsze skromnie na uboczu, gotowy rzetelnie wykonać każde zadanie.  Jedna z bardzo nielicznych osób, na których nigdy się nie zawiodłem i na które zawsze mogłem liczyć. Specjalna rekomendacja Stowarzyszenia Uzdrowisko Dzieciom, któego Jacek zgodził się niedawno zostać członkiem.
Strona internetowej telewizji Puls Konstancina prowadzonej przez Jacka: http://www.pulskonstancina.pl

Pan Jacek o sobie i swoim programie: "Mam 54 lata, zajmuję się wideofilmowaniem. W Konstancinie - Jeziornie mieszkam wraz z rodziną od 2002 roku. Szukaliśmy z żoną spokojnego miejsca do zamieszkania. Tu znaleźliśmy pracę, tu urodził i uczy się nasz syn. Ja prowadzę własną działalność gospodarczą a żona jest pracownikiem Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji STOCER. Konstancin - Jeziorna to dla nas mała ojczyzna. Zależy nam, aby to miasto się rozwijało, a nasze dziecko czuło się w nim bezpiecznie. Chcę mieć wpływ na rozwój tego miasta, chcę, aby pozostało nadal jedynym Uzdrowiskiem na Mazowszu.
Jeśli to ma być Uzdrowisko - to Wytwórnia Mas Bitumicznych musi zostać przeniesiona. Jestem przekonany, że jest to możliwe i że siadając do stołu z właścicielem wytwórni i prowadząc rozmowy można dojść do porozumienia i wypracować wspólny plan. Zawsze byłem człowiekiem dialogu i wiem, że trzeba rozmawiać.
Chciałbym, aby powstał spójny system ścieżek rowerowych. Wiem, że nie wszędzie jest to możliwe i dlatego trzeba powołać zespół obywatelski, który wraz z pracownikami UMiG taki system opracuje i doprowadzi do jego realizacji.
Chciałbym, aby powstał Stadion Miejski z bieżnią lekkoatletyczną. Mamy wspaniałą drużynę KS Konstancin, która trenuje na oddalonym boisku w Oborach i gra mecze prawie przy pustych trybunach. Warto inwestować w młodzież.
Chciałbym wprowadzić surowy system kar za zanieczyszczanie środowiska. Może to wydawać się śmieszne, ale powinno być karane nawet wyrzucanie peta na ulicy. Wtedy znikną śmiecie z naszych lasów, a rzeka Jeziorka znów będzie czysta."


NOWICKI Tomasz (okręg nr 2, lista nr 29) (Argentyna do Pułaskiego i Kołobrzeskiej)

Jedna z najbardziej aktywnych społecznie osób w gminie: inicjator Placu Sportowego przy Bielawskiej i Młodzieżowej Rady Miejskiej. Współtwórca Budżetu Obywatelskiego i inicjatyw Konstancińskiego Roweru Miejskiego oraz lodowiska w Konstancinie. Reporter i współtwórca niezależnej lokalnej telewizji internetowej. Wolontariusz Roku 2013, wyróżniony w konkursie Społecznik Roku 2012 tygodnika Newsweek Polska. Człowiek łączący niespożytą energię i upór w dążeniu do obranego celu z taktem i roztropnością, jakie zwykle bywają przywilejem znacznie starszego wieku.
Strona kandydata na radnego: 
https://www.facebook.com/radnynowicki



WIERCIŃSKA Iwona (okręg nr 16, lista nr 30) (sołectwo Bielawa i Obórki)

Lekarz, mieszkanka osiedla Konstancja w Bielawie. Społecznie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju i ładu przestrzennego, w szczególności: przeciwdziałania planom nieograniczonej gęstej zabudowy całej północnej części gminy zawartym w projektach nowych planów miejscowych dla Bielawy; zachowania terenów zielonych i rekreacyjnych w gminie; poprawy bezpieczeństwa ruchu w całej gminie i rozwoju sieci ścieżek rowerowych.
Bielawa to nie tylko właściciele działek budowlanych na sprzedaż i rolnych do odrolnienia, zwolennicy ciasnej zabudowy i usług uciążliwych! Ponad połowa obecnych mieszkańców Bielawy traktuje swoje sołectwo jako integralną część gminy uzdrowiskowej, przyjazne i bezpieczne miejsce zamieszkania. Jeśli Bielawa jest małą ojczyzną Twoją i Twojej rodziny, miejscem do życia, a nie - lokatą kapitału i gruntem na sprzedaż - głosuj na panią Iwonę! Ja jako mieszkaniec Bielawy także na nią zagłosuję - Tomasz Zymer


ŻMIGRODZKA-KONITZER Grażyna (okręg nr 20, lista nr 30) (Kawęczyn, Turowice, Słomczyn, Dębówka, Borowina, Kawęczynek)

Była sołtys wsi Borowina, następnie radna Rady Miejskiej VI kadencji. Wykonała tytaniczną pracę prowadząc wytrwale Komisję Rewizyjną (najbardziej czasochłonna, trudna i "unikana" przez radnych funkcja), gdzie za jej kadencji każdy mieszkaniec mógł liczyć na obiektywną, niezależną analizę i ocenę swoich skarg. Autorka licznych znakomitych analiz, wskazujących m.in. na kierunki koniecznych strategicznych zmian w polityce gminy wobec środowiska naturalnego i jego zagrożeń.
Pani Grażyna o sobie:"Maturę zdałam mając 17 lat, byłam laureatką olimpiady matematycznej. Po trzech latach studiów na  wydziale prawa UW wyjechałam na 4 lata do Londynu. W kilka lat później podjęłam prestiżową wówczas pracę w liniach lotniczych, gdzie przepracowałam bez przerw prawie 32 lata jako szef pokład, potem instruktor, następnie przez 20 lat z niewielkimi przerwami zajmowałam stanowiska kierownicze wykonując równolegle zadania instruktorskie. Zostałam odznaczona Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi. Byłam szefową pokładu podczas lotu z Papieżem w 1997 roku. Pracując zespołowo, miałam cały czas kontakt z ludźmi. Musiałam jednocześnie wymagać i sprawiedliwie zarządzać,  zapewnić bezpieczeństwo i dobrą atmosferę w pracy, dostrzegać przede wszystkim problemy i potrzeby innych, być  dyspozycyjną przez 24 godziny na dobę. Miałam możliwość poznać nie tylko zabytki, przyrodę, architekturę, zwyczaje w różnych krajach świata, ale i sposoby funkcjonowania społeczeństw i rozwiązywania codziennych problemów w krajach o wysokim stopniu rozwoju. 
Nie należałam i nie należę do żadnej partii politycznej. Mam naturę społecznika, lubię pomagać innym. Działam konsekwentnie na rzecz poprawy warunków życia mieszkańców z obszarów wiejskich. O problemach mieszkańców  dowiaduję się od nich samych, utrzymuję także stały kontakt z sołtysami sąsiednich sołectw."



DO RADY POWIATU

Moim kandydatem jest pan mecenas Grzegorz Gałacki (lista nr 22 miejsce 4), z którym współpracuję od 7 lat przy licznych projektach szkolnych (z jego sześciorga dzieci piątkę uczyłem w szkole języka angielskiego), lecz przede wszystkim - związanych z życiem społeczności lokalnej. Ten wybitny i ceniony prawnik, zajmujący się m.in. sprawami związanymi z pracą samorządu, jest także niezwykle aktywnym społecznikiem, zaangażowanym w liczne projekty charytatywne i kulturowe. Jest także przewodniczącym postępowej gminy żydowskiej Beit Konstancin - pierwszej w Polsce powstałej w małym miasteczku po wojnie. To dzięki niemu społeczność żydowska, która niegdyś stanowiła niemal połowę mieszkańców naszego miasta, dziś znów bardzo aktywnie włącza się w życie naszej lokalnej wspólnoty. 

Dołączam także rekomendację od niezwykle zasłużonego dla lokalnej skolimowskiej społeczności, lecz także dla polskiej demokracji i upadku komunizmu człowieka, jakim jest pan Jan Strękowski, dla osoby łączącej rozległą wiedzę planistyczną i prawniczą z efektywnym zaangażowaniem społecznym na rzecz naszej gminy:


Bożena Magdalena Drążewska (lista nr 3 miejsce 5)
 l.59, mężatka, dwoje dzieci, mgr inż, rzeczoznawca majątkowy, od 21 lat własna działalność gospodarcza, wcześniej przez 10 lat prezes i wiceprezes spółdzielni domów jednorodzinnych w Warszawie
Kandyduję do Rady Powiatu Piaseczyńskiego z  listy Prawa i Sprawiedliwości
Lista nr 3, miejsce 5
Mieszkam na ul. Kołobrzeskiej w Skolimowie i tu do tej pory udzielałam się społecznie.
Co zrobiłam na rzecz swojego terenu? Byłam jedną z organizatorów akcji na rzecz położenia nawierzchni asfaltowej na ul. Kołobrzeskiej – skutecznie, oświetlenia ulic na naszym terenie – skutecznie, odwodnienia – trwają prace, doprowadzenia wody i kanalizacji – trwają prace, poprawy komunikacji – jest bus L16, uchwalenia planu zagospodarowania – udało się obalić niekorzystny dla naszego terenu projekt planu, walka o korzystny plan nadal trwa.
Działałam także na rzecz całego miasta, m.in. organizując akcję na rzecz usunięcia tirów z Konstancina – Jeziorny, poprawy komunikacji na styku gmin Konstancin – Jez. i Piaseczno, czy odstąpienia od budowy groźnej dla naszej gminy Trasy Mostowej. Przez 2 lata pracowałam też społecznie w Radzie Społecznej Samodzielnego Publicznego Zespołu ZOZ
Jeśli zostanę radną rady powiatowej, starać się będę o zachowanie statusu uzdrowiska dla Konstancina - Jeziorny, zagrożonego przez ruch tirów, złą politykę gminy i starostwa (zanieczyszczenie środowiska, chaotyczna zabudowa, zbyt duży ruch, hałas, brak poboczy itp.).
Jako radna powiatowa będę dbała o interesy mieszkańców całej gminy i miasta, tak jak do tej pory, jako zwykły mieszkaniec Konstancina - Jeziorny starałam się dbać o sprawy Skolimowa Płn –Zach., m.in. uczestnicząc nie tylko w większości sesji Rady Miasta, ale też w wielu komisjach miejskiej rady.